Inne

Taśmociągi na wolnym powietrzu - jak usprawnić ich pracę?

cze 13 2020

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, że urządzenia pracujące na wolnym powietrzu zazwyczaj szybciej ulegają degradacji. Wpływ warunków pogodowych i sama ich zmiana bardzo źle wpływa na elementy metalowe, którymi pokryte są taśmociągi przemysłowe. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat ich pracy i spróbujemy znaleźć sposób, aby ją usprawnić. Zaczniemy od krążków, czyli systemu, który napędza taśmę przemysłową.

Jak zwykłe krążki ulegają degradacji na wolnym powietrzu?

Wszystko co metalowe, a nie pokryte żadnymi powłokami cynku w sposób naturalny ulega degradacji. Wystarczy przyjrzeć się starym samochodom, które nie są garażowane aby wiedzieć, co stanie się po kilku latach pozostawienia na dworze. Podobnie jest z taśmociągami i wszystkimi urządzeniami, które muszą pracować na wolnym powietrzu. Musicie wiedzieć, że typowe krążki gładkie bardzo szybko ulegają degradacji. Z uwagi na konstrukcję (a jest to zazwyczaj metal z utwardzanymi tworzywami), krążki pracują dosyć głośno, a przy wahaniach temperatury mogą zmieniać swoje rozmiary. Ponadto ulegają naciskom wszystkich produktów, które znajdują się na taśmie. Przy sporych przeciążeniach taśmy, krążki mogą się odkształcić, co może doprowadzić do konieczności ich wymiany.

Jak usprawnić ich pracę?

Krążki gładkie można zmodyfikować nakładając na nie warstwę elastomeru. Dzięki temu będą bardziej elastyczne i wytrzymają większe obciążenia. Taśmy pracujące na krążkach poliuretanowych nie będą się degradować w stopniu, w jakim do tego dochodzi przy okazji stosowania zwykłych krążków gładkich.

Aby maksymalnie usprawnić pracę taśmociągu, powinno się wymienić wszystkie rolki na nowe - poliuretanowe lub poliuretanowo - aluminiowe. Są w stanie pracować przy każdych, nawet najgorszych warunkach pogodowych, a do tego są na tyle elastyczne, że mogą transportować cięższe materiały. W odróżnieniu od klasycznych krążków, wymiana poliuretanowych nie będzie konieczna co sezon lub dwa, ponieważ nie odkształcają się i przy odpowiedniej pielęgnacji będą mogły pracować bardzo długo.

Czy to drogie?

Teoretycznie wymiana krążków wraz z rolkami jest sporym obciążeniem finansowym, ale zwraca się w postaci wzorowej pracy maszyny. Coraz więcej firm nie posiadających fabryk wymienia podzespoły metalowe na poliuretanowe, bo dzięki temu zwiększają żywotność maszyn przemysłowych, które muszą pracować na wolnym powietrzu. Inwestycja w poliuretan zwraca się po kilku latach, dlatego warto głębiej prześledzić ten temat.

Udostępnij