Inne

Narzędzia do wygładzania powierzchni

lip 23 2020


Tarnik

służy do obróbki drewna, zazwyczaj w miejscach gdzie trudno o wygładzenie tradycyjnym pilnikiem płaskim. Jest on węższy, ma półokrągły przekrój. Powierzchnie wykonane są ze stali i zaopatrzone w ostre wypustki.

Wielkość i gęstość decyduje o charakterze obróbki za jego pomocą. Nie nadają się one do ponownego zaostrzenia w przypadku stępienia, dlatego nie należy używać ich do obróbki metalu albo stukać z gwoździami czy imadłem, ponieważ znacznie traci się wtedy na żywotności tych narzędzi.


Pilnik płaski

jest on niezbędny przy obróbce - w zależności od rodzaju pilnika, drewna i metalu. Pilników do tych materiałów nie można stosować zamiennie, dlatego należy wyposażyć się w oba rodzaje.

Tarniki i pilniki należy czyścić drucianą szczotką, aby nie osadzały się na nich opiłki metalu lub pył drzewny, które mogą zmniejszyć efektywność korzystania z tych narzędzi, a także zwiększają ryzyko tego, że zardzewieją.


Ponadto łagodniejsze nierówności można wygładzać za pomocą papieru ściernego. Papiery ścierne dostępne są w różnej gramaturze. Te na płótnie są znacznie bardziej wytrzymałe.

 

Udostępnij