Wygładzarki wibracyjne doskonale sprawdzają się przy okazji robót budowlanych, ale najczęściej stosuje się je w przemyśle. Są to ciężkie urządzenia, które działają na zasadzie wibracji (często magnetycznych lub hydraulicznych) i możemy zaobserwować ich pracę przy robotach drogowych. Na rynku dostępnych jest wiele wygładzarek, ale w dzisiejszym wpisie skupimy się na modelach opartych na poliuretanie. Czy to sztuczne tworzywo może być alternatywą dla metalu? Przekonajmy się!

Jakie wygładzarki mamy na rynku?

W zasadzie możemy te urządzenia podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym są wygładzarki z metalową częścią pracującą, a drugim te modele, które powierzchnię pracującą mają wzmacniane tworzywem sztucznym. Zazwyczaj jest to poliwęglan lub tworzywo na bazie ciężkiego plastiku. Ten rodzaj powoli odchodzi w zapomnienie, ponieważ wygładzarki na bazie taniego materiału sztucznego degradują się bardzo szybko. Mamy też trzeci, nieco nowatorski rodzaj wygładzarek, które oparte są na technologii poliuretanowej.

Czy wygładzarki poliuretanowe są najlepsze?

Część pracująca wygładzarek wibracyjnych jest elementem wystawionym na działanie warunków pogodowych i oczywiście gruntu. Modele wyposażone w elastomer L-PUR są odporniejsze i mogą pracować o wiele dłużej. Nie straszne im temperatury z pogranicza -70 st i + 60 st, dzięki czemu mogą pracować nawet w zimie. Poliuretan nie ściera się, a do tego jest sztywny i minimalnie elastyczny. Dzięki temu doskonale sprawdza się w wygładzarkach i choć modele na bazie poliuretanu są droższe, to nie ulegają awarii tak często, jak standardowe.

Polimery mocniejsze od metalu?

Z jednej strony tak, ponieważ nie ulegają żadnym odkształceniom w kontakcie z gruntem i wahaniami temperatury. Ponadto z roku na rok poliuretan tanieje, bo zwiększa się jego produkcja (w Europie produkuje się ponad 2 miliony ton poliuretanu rocznie!). Metal był do niedawna uznawany jako najmocniejszy kruszec (mowa o kruszcach przemysłowych, a nie o diamentach i platynie), ale w dobie eksperymentów z poliuretanem mamy do czynienia z takimi produktami, które zachowaniem i charakterystyką zostawiają metal daleko w tyle.

Wygładzarki wibracyjne z poliuretanową częścią pracującą powinny być podstawowym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej fabryki. Z uwagi na doskonałe właściwości polimerów i ich dostępność możemy przypuszczać, że już wkrótce powstanie coraz więcej dużych urządzeń na jego bazie.