Kominek wentylacyjny pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu domu. Odpowiada za prawidłowe odprowadzanie pary wodnej z wnętrza domu. Uszczelnia również rury przechodzące przez dach takie jak anteny, wentylacje i odpowietrzenia. Taki kominek nie jest tylko jednym elementem, ale całym systemem. System ten ma za zadanie przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych, wietrzników, przejść antenowych oraz term gazowych.

Zjawisko wilgoci jest w naszym domu czymś zupełnie naturalnym i dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja, która umożliwia szybkie pozbycie się pary wodnej. Przy wyborze odpowiedniego komina dachowego musimy kierować się tym czy taki system posiada szczelne i elastyczne przewody, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej. Wszystkie te elementy wentylacji dachowej muszą idealnie do siebie pasować i spełniać jak najwyższe parametry.

Kominek taki musi być również odpowiednio zamontowany. Bez tego ani rusz! Skręca się go z płyta podstawową odpowiednio dopasowaną do pokrycia dachowego. Zestaw łączymy z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Najlepszym połączeniem będzie takie, które można dowolnie wygiąć pod najlepszym kątem, czyli jednym słowem mówiąc-elastyczne! Trzeba pamiętać o uszczelnieniu wszystkich innych połączeń a do tego służą specjalne kołnierze i taśmy. Mają one być wytrzymałe i trały, aby mogły nam posłużyć jeszcze parę lat. Jak widać kominek wentylacyjny jest w domu niezbędny.