Jeśli robisz zakupy w hipermarkecie, to zapewne wiesz czym jest taśma przesuwająca Twoje produkty w ręce kasjerów. To zwykła guma osadzona na specjalnych rolkach, które zazwyczaj wykonane są z metalu lub wzmacnianego plastiku. Z obserwacji rynku wynika, że taśmociągi wymagają wymiany rolek średnio jeden raz na sezon. Powód? Są degradowalne bardziej, niż mogłoby się to wydawać.

Dlaczego zwykłe rolki ulegają uszkodzeniu?

Rolki metalowe lub co gorsza - plastikowe nie są w stanie wytrzymać dużych obciążeń taśmociągu. Jeśli wyłożysz 150 kilogramów produktów na taśmę (niech to będzie 100 kartonów 1,5 litrowego mleka), to rolki pod wpływem nacisku mogą stracić swoją odporność lub się odkształcić. Wpływ na to ma nie tylko waga produktów położonych na taśmie, co stopień nacisku na indywidualną rolkę. Jeśli jedna z nich ulegnie uszkodzeniu, taśmociąg będzie pracował nierówno i konieczny będzie jego serwis.

Czy rolki poliuretanowe są lepsze?

Poliuretan jest tworzywem sztucznym i można mu nadać odpowiedni kształt już na etapie wiązania polimerów. Produkując go w laboratorium można nadać mu również odpowiednich właściwości. Rolki wykonane w technologii poliuretanowej są elastyczne, ale odporne na odkształcenia i nacisk. Ponadto nie wchodzą w reakcję z temperaturą i nie ścierają się. Są co prawda droższe od typowych, ale ich żywotność jest kilkukrotnie dłuższa. Ich ciekawą zaletą jest też niewielka waga, co sprawia, że rolki pracują bezszelestnie.

Koniec corocznych wymian rolek?

Decydując się na zastąpienie rolek metalowych poliuretanowymi, nie tylko zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ale też nerwów. Początkowy koszt zakupu będzie spory, ale rolki zwrócą się w postaci wzorowej, bezawaryjnej pracy.