Rynny z tworzywa sztucznego, odporne są na działanie czynników atmosferycznych, promieni słonecznych, deszczu, odporne są również na uderzenia, działania mechaniczne. Nie ma potrzeby ich konserwowania oraz malowania i odświeżania. Jest to najtańszy rodzaj rynien.

Rynny stalowe produkowane są z powlekanej blachy stalowej. Są mniej odporne na uderzenia. Są mniej foremne i trudniejsze w montażu, niż rynny z tworzywa sztucznego. Potrzebują lutowania na łączach. Trzeba je konserwować, malować co pewien czas. Jeśli warstwa zostanie uszkodzona, szybko poddaje się działaniu korozji.

Rynny cynkowo tytanowe zrobione są z blachy tytanowo cynkowej. Wybór tego rodzaju rynien jest dosyć drogim rozwiązaniem, ale trwałym i odpornym. System rynnowy tego typu posiada elementy ozdobne, zatem najczęściej wykorzystywany jest w przypadku domów drogich, eleganckich, rezydencji.

Rynny miedziane powstają z czystej miedzi lub też z miedzi powlekanej cynkiem, czy też akrylem. Jeśli dach był wcześniej kryty blachą aluminiową lub stalową, niewskazane jest zakładanie rynien miedzianych, ponieważ może dojść do elektrolizy. Nie ma możliwości wyboru koloru, ponieważ rynny tego typu mają tylko kolor miedziany. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych rynny miedziane zmieniają kolor na zielonkawy, co staje się dodatkowym walorem estetycznym. Rynny miedziane są kosztownym wyborem.

Rynny aluminiowe powstają z blachy aluminiowej, która jest zabezpieczona przed korozją, polakierowana i pomalowana. Jest to droższy produkt.