Poliuretan kojarzony jest głównie z pianką montażową, która sprawdza się w przypadku instalacji okien, drzwi lub docieplenia elewacji. Na szczęście posiada o wiele więcej cech, dlatego zaczyna być stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu. Od kilku lat możemy zamawiać odlewy z poliuretanu. Co powinniście na ich temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury.
Czym jest poliuretan?
Poliuretan to tworzywo sztuczne, które wytwarzane (produkowane) jest w odpowiednich warunkach. Możemy go sobie zamówić w dowolnej formie, choć zazwyczaj jest to substancja w postaci gęstej cieczy. Największą zaletą poliuretanu jest jego odporność na warunki pogodowe, wodę oraz ekstremalne temperatury. Świetnie się modeluje i jest bardzo odporny. Trudno go zetrzeć, bo schemat wiązania poliuretanu jest podobny do cementu.
Poliuretan nie przepuszcza ani wody, ani temperatury. Jest tworzywem maksymalnie obojętnym. Stosowany do odlewania form gwarantuje wysoką solidność.
Hit czy kit?
Porównując odlew z poliuretanu do innych możemy być zaskoczeni wynikami. Standardowe odlewy metalowe prezentują się blado czy poliuretanowych. Metal ma to do siebie, że reaguje na temperaturę, czyli w najmniej oczekiwanym momencie może się odkształcić. W przypadku poliuretanu nie ma takiej opcji.
Odlewy z poliuretanu mają same zalety i jedną, niewielką wadę. Poliuretan jest dużo droższy od metalu. Na szczęście zwraca się w postaci długiej żywotności. Czas potrzebny do wyprodukowania 100 form (odlanych form z poliuretanu) jest mniejszy, niż w przypadku tradycyjnego metalu.
Odlewy formy z poliuretanu to na pewno hit, który w krótkim czasie zdobędzie maksymalną popularność. Z roku na rok ceny poliuretanu spadają, dlatego będzie on głównym tworzywem w wielu gałęziach przemysłu.