Poliuretan to materiał wykorzystywany wszechstronnie. Chętnie stosuje się go podczas tworzenia elementów codziennego użytku, jak również w budownictwie. Skupmy się obecnie na chwilę na tym, gdzie możemy je spotkać.

Gdzie spotkacie poliuretany?

Chociaż budownictwo kojarzy nam się przede wszystkim z materiałami i technologią, to przecież nie ma budowania bez maszyn czy urządzeń, środków transportu oraz pojazdów samobieżnych. Nie możemy pominąć również wyposażenia wnętrz, pośród którego znajdują się wykładzie armatura czy instalacje wodno-kanalizacyjne. To oczywiście tylko nieliczne z dziedzin, w których poliuretan ma zastosowanie. Poliuretany występują w różnych postaciach, warto wspomnieć tutaj chociażby izolacje w lodówkach, zamrażarkach, piankach montażowych czy  klejach. Podczas swojego życia mieliście również z nimi styczność podczas używania mebli, gąbek czy desek rozdzielczych. Trudno wymienić wszystkie przedmioty, które wykonane są z tego składnika.

Właściwości poliuretanów

Poliuretany są najliczniejszą spośród grup tworzyw sztucznych, charakteryzujących się przy tym największą ilością zastosowań. Przez wzgląd na cechy fizykochemiczne oraz ich liczne zalety, trudno jednoznacznie je zdefiniować. Ich uniwersalność wpływa na spektrum ich zastosowań. To, jakie właściwości będą wykazywały poszczególne poliuretany uzależnione jest od składników, z których się one składają, jak również warunków w których przebiegała reakcja. Poliuretany mogą skutecznie zastąpić inne materiały, bardzo często wydłużając okres przydatności danego przedmiotu. Poliuretany cechuje łatwy montaż, zarówno jeśli stanowią wyrób finalny, jak również wtedy gdy są częścią składową większych systemów, takich jak maszyny czy urządzenia. Ze względu na ich łatwe wytwarzanie, rynek ten wciąż charakteryzuje intensywny rozwój.

Jeszcze więcej o zastosowaniu poliuretanów w budownictwie

Poliuretany spotkać możemy w wyrobach izolacyjnych, takich jak izolacje techniczne, które dostosowuje się kształtem do elementu, który ma zostać zaizolowany, mowa tutaj o rurach czy zbiornikach. Stosuje się je również przy natryskach montowanych na dachach, ścianach, stropach czy innych trudno dostępnych miejscach. Występują one również, jako płyty izolacyjne.