Polska mieści się w samym środku Europy, dlatego nasz kraj bogaty jest w wody termalne, które zawsze mają powyżej 30 stopni ciepła. Co prawda znajdują się one ponad kilometr pod powierzchnią ziemi, ale mogą zagwarantować ogrzewanie całego domu, jeśli użyje się do tego celu specjalnych turbin i pomp ciepła. Czy ogrzewanie podłogowe różni się od typowego? A jeśli tak, to czym?
Łączenie systemu ogrzewania
Ogrzewanie podłogowe polega na podłączeniu rur w taki sposób, aby podłoga była równomiernie ciepła. Do tego celu coraz częściej stosuje się rurki poliuretanowe, które wykazują wyższą odporność na temperaturę, niż miedź i plastik. Co prawda w Polsce ta technologia w dziedzinie ogrzewania póki co kuleje, ale na zachodzie widzimy rozkwit instalacji grzewczych opartych na polimerach. Zwykła rurka, czy to plastikowa, czy metalowa oddaje ciepło - poliuretan nie. Transportuje on ciepło do domu i w czasie całej drogi (ponad 1 kilometr drogi musi pokonać woda termalna o temperaturze około 30-35 stopni) nie ucieka ani jeden stopień ciepła.
Poliuretan przyjacielem systemów grzewczych
Polimery w formie poliuretanu to idealny przyjaciel dla każdego domu, który posiada nowoczesną instalację grzewczą. Wszystkie złącza, kolanka oraz trójniki powinny być wykonane z poliuretanu tak, jak elementy grzewcze dla pomp ciepła w krajach zachodnich. Prawdopodobnie jesteśmy światkami rozkwitu era polimerowej i sami jesteśmy ciekawi, co przyniesie przyszłość.