Jednym z najbardziej znanych tworzyw sztucznych na świecie jest poliuretan. Wytwarza się go w specjalnych warunkach i wcale nie kosztuje tak wiele. Może przybrać taką formę, jakiej zażyczy sobie producent. Występuje jako żel, pianka lub materiał twardy. Poliuretan stosuje się głownie w budownictwie, bo też takie było jego początkowe przeznaczenie. Obecnie jest wykorzystywany do różnych celów. Stosuje się go nawet w motoryzacji.
Poliuretan jako pianka montażowa
Polimery w formie pianki montażowej to jedna z pierwszych form, w jakiej był sprzedawany poliuretan. Zapewne wielu z Was miało kiedyś styczność z taką pianką. Jest doskonałym spoiwem, który łączy futrynę drzwi do muru i okiennice. Doskonale się wiąże, lecz potrzebuje do tego wilgoci. Niewiele osób spryskuje piankę montażową po aplikacji, czym obniżają skuteczność wiązań poszczególnych polimerów.
Poliuretan jako element zabezpieczający dach
Od niedawna możemy nabyć Thermano, czyli specjalne płyty do montażu w konstrukcji dachowej. Do tej pory izolacja dachu występowała w formie materiałów vide plastik, jednak sam plastik lubi się rozrywać, dlatego nie poleca się go stosować jako izolację dachu. Płyty poliuretanowe są lekkie i montuje się je bezpośrednio do krokiew. Na tak przygotowaną izolację można śmiało kłaść blachę. Poliuretan w formie płyty nie przepuszcza wilgoci, jest obojętny na ekstremalne temperatury, a jego ścieralność jest niemal zerowa. W przyszłości będzie jeszcze chętniej stosowany w budownictwie.
Elewacja z poliuretanu? Jak najbardziej
Duże fabryki od czasu do czasu muszą wymieniać elewację budynku na nową, bo ulega degradacji. Obecnie można kupić specjalne płyty poliuretanowe, które dzięki swoim właściwościom sprawiają, że elewacja jest bardzo sztywna, łatwo się ją pielęgnuje i nie wymaga żadnej modernizacji cyklicznej. Odstraszać może jedynie koszt elewacji poliuretanowej, dlatego mogą sobie na nią pozwolić tylko prestiżowe firmy.
Elementy wykończeniowe z polimerów
Wiecie czym są listwy? Stosuje się je do maskowania kabli lub niedociągnięć po remoncie. Zazwyczaj montuje się je pomiędzy panelem, a sufitem lub sufitem, a ścianą. Listwy poliuretanowe są o wiele lepsze, niż drewniane, ponieważ nie odkształcają się w wyniku temperatur i nie chłoną wilgoci. Doskonale też izolują i jeśli zostanie zamontowana odpowiednio, to nawet w przypadku dużych pomieszczeń nie będzie konieczna dylatacja (jeśli pomieszczenie było docieplane wełną mineralną).
Czy polskie budownictwo stoi poliuretanem?
Można powiedzieć, że jak najbardziej tak. Obecnie większość elementów wykończeniowych tworzy się z tego materiału, ponieważ można go dowolnie formować i modelować. Poliuretan z roku na rok jest też tańszy, a sama Europa produkuje ponad dwa miliony ton tego tworzywa rocznie.