Wygładzarki wibracyjne mają szerokie zastosowanie w budownictwie i transporcie. Przy pomocy tych urządzeń utwardza się powierzchnię roboczą, a część pracująca odpowiadająca za idealnie gładką nawierzchnię zazwyczaj wykonywana jest w technologii stalowej. Czy ten element wygładzarki można zastąpić podobnym, ale opartym na innym materiale?

Dlaczego rzadko kupuje się oryginalne części pracujące?

Firmy, które pracują na wygładzarkach wibracyjnych od czasu do czasu muszą inwestować w swoje urządzenie. Zazwyczaj psuje się podajnik (jeśli znajduje się w maszynie) lub część główna - pracująca, wibrująca. Jeśli jest to ten ostatni element, rzadko wymienia się go na oryginalny, ponieważ ulegnie on zniszczeniu po podobnym czasie. Wiele firm stosuje elementy poliuretanowe, które są o wiele odporniejsze od stali i pracują ciszej.

Poliuretan w wygładzarkach wibracyjnych

Niektóre elementy konstrukcji wygładzarki od początku są wykonywane w technologii poliuretanowej (elementy głowic lub napędu). Nie dotyczy to części pracującej, która zazwyczaj jest metalowa. Wymieniając ją na zamienniki polimerowe tak naprawdę inwestujemy w wygładzarkę, gdyż poliuretan jest materiałem odporniejszym od stali.

Znanych jest wiele przypadków, gdy firma po zakupie wygładzarki wymieniała część pracującą na poliuretanową niemal w dniu zakupu. To element taktyki polegający na zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa maszynie. To dobitnie pokazuje, jak uniwersalnym i wszechobecnym materiałem jest poliuretan. Czy w przyszłości elementy pracujące w wygładzarkach będą już tylko polimerowe? Prawdopodobnie tak.