Metalowe ogrodzenia mają to do siebie, że po jakimś czasie zaczynają rdzewieć. Czerwone plamki nie dodają uroku, dlatego aby uniknąć takich sytuacji, lepiej jest skorzystać z farby, która ma właściwości antykorozyjne.


Dzięki niej ogrodzenie nie będzie miało plam. Farby antykorozyjne działają w taki sposób, że wchodzą w chemiczną reakcję z metalem, z którego jest zrobione ogrodzenie. Przed nałożeniem farby, należy pozbyć się całkowicie rdzy, dzięki temu ogrodzenie będzie zabezpieczone.


Farby mogą być akrylowe, kauczukowe oraz alkidowe.


Kluczem do poradzenia sobie z rdzą jest wybór odpowiedniej farby. Powinna być ona dobrana ze względu na rodzaj materiału, jaki zamierzamy pomalować.


Nie warto kupować najtańszych środków, bo w tym wypadku, może się okazać, że nie będą one spełniały swojego zadania. Inne farby wybierzemy do ogrodzenia ze stali, żeliwa albo żelaza.


Jeśli zależy nam na wysokiej trwałości, najlepiej jest pokryć ogrodzenie na początku za pomocą środka gruntującego, potem podkładu, a następnie farbą nawierzchniową. Dzięki temu ogrodzenie powinno być wytrzymałe na rdzę.


Innym rozwiązaniem, które będzie nieco droższe, ale za to szybsze w wykonaniu jest kupno farby, które są uniwersalne - nie trzeba do nich dodawać podkładów itp.


Aktualnie technologia pozwala na znalezienie niemalże dowolnego kolory farby, która jednocześnie będzie miała za zadanie właściwości ochronne. Farby mogą być matowe lub błyszczące. Niektóre firmy produkują również wersje pośrednie.


Jeśli uda nam się znaleźć farbę wysokiej jakości, wtedy przez lata, nie będzie już trzeba dodatkowo malować płotu.