Zgarniak to ten element walca, który odpowiada za zgarnianie ziemi, gruzu lub nieczystości. Zazwyczaj występuje w formie metalowej, ale coraz częściej słyszy się o alternatywnych modelach, które są wykonane z poliuretanu. Czym jest poliuretan i dlaczego zgarniaki wykonane z tego tworzywa są lepsze, niż klasyczne? Poniżej nasza odpowiedź.

Warunki pracy zgarniaków

Wyobraźmy sobie duży walec, który od kilku dni pracuje w okolicy. Do jego obowiązków należy wiele, zazwyczaj skomplikowanych zadań. Zgarniak to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia walca, bo zgarnia przed pojazd różnego rodzaju elementy do utwardzania powierzchni. Jeśli jest wykonany z metalu, to waży bardzo wiele i jest narażony na odkształcenia. Mogłoby się wydawać, że trudno o lepszy materiał do tego typu warunków pracy, bo przecież metal sam w sobie wykorzystywany jest do najtrudniejszych zadań.

Zgarniaki poliuretanowe

Zgarniaki wykonane z poliuretanu są o wiele odporniejsze na uszkodzenia od metalowych. Dlaczego? Ponieważ poliuretan tworzony jest w specjalnych warunkach. W zależności od przeznaczenia może przybrać formę elastyczną, a może też być twardy jak głaz. Charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, brakiem reakcji na trudne warunki pogodowe czy nie wchodzenie w reakcję z alkoholem i innymi, często żrącymi substancjami. Pomimo swojej ceny należy go traktować jak inwestycję, bo poliuretan jest bardziej żywotny od metalu.

Zgarniaki poliuretanowe są przede wszystkim lżejsze od metalowych i można je bardziej eksploatować. Obecnie stosowane są w większości najnowszych walców, a wielu użytkowników tych maszyn już teraz wymienia zgarniaki na poliuretanowe. Czy mamy do czynienia z nowością w branży przemysłowej? Z jednej strony tak, a z drugiej nie. Poliuretan jest znany chociażby jako pianka montażowa, a więc wykorzystywany w budownictwie. Jako zgarniak doskonale spełnia swe założenia, a użytkowany w sposób normalny będzie służył przez wiele lat. Produkty poliuretanowe zdobywają coraz większą popularność. Jeśli planujecie zakup dodatkowego zgarniaka do swojego walca, zalecamy, aby zainteresować się modelami wykonanymi w technologii poliuretanowej.