Domy, zwłaszcza te, które mają powyżej 30 lat posiadają nieprzystosowane do czasów nowoczesnych systemy i sieci wodne. Wiele osób szukających nieruchomości na sprzedaż narzeka na sieci w obserwowanych domach i choć do samych rur wątpliwości mieć nie powinni, to lęk budzą złącza stalowe, które po 20 latach eksploatacji nadają się już tylko do wymiany.

Miedź czy złącza poliuretanowe?

Zarówno miedź, jak i poliuretan to materiały drogie. W hydraulice nie ma jednak lepszych produktów do łączenia rur, bo liczy się wytrzymałość oraz odporność na wysokie ciśnienia. Nowoczesne złącza lub trójniki muszą wytrzymać wiele barów ciśnienia, zwłaszcza jeśli dom jest duży i ma starą sieć wodną (brak turbin), należy wymienić przynajmniej złączki na nowe.

Miedź jest doskonałym wyborem, ale produkt przyszłości to poliuretan. Jest tak samo lub nawet bardziej odporny od miedzi, a jego żywotność określa się na 50 lat. Sama wymiana złączek nie zmieni faktu, iż instalacja i tak jest przestarzała, ale da większe poczucie bezpieczeństwa w tych elementach układu kanalizacji, które są najbardziej eksploatowane (trójniki).

Planując wymianę złączy stalowych w domowej sieci wodnej na nowe, warto zainteresować się poliuretanem. Może i jest dosyć kosztowny, ale trudno o znalezienie na rynku lepszego materiału, który będzie gwarantował płynność całej instalacji wodnej.