Konstrukcja każdego modelu samochodu różni się od siebie, ale gdy piszemy o baku to mamy w świadomości fakt, że większość koncernów decyduje się na tworzywo sztuczne kosztem metalu. Jeszcze 30-40 lat temu produkowane samochody miały metalowe baki, ale chcąc zaoszczędzić na masie własnej pojazdu oraz poziomie spalania - w przyszłości korzystano już z tworzywa sztucznego. Z czego zatem jest zbudowany bak? Poniżej kilka faktów.

Bak nie jest z plastiku

Wbrew pozorom bak zbudowany jest z poliuretanu, ale nie zawsze tak było. Początkowo, czyli w czasach gdy nie znano polimerów - baki były plastikowe, lecz wzmacniane elementami aluminium. Dzisiaj mamy do czynienia z bakami poliuretanowymi i tylko większe koncerny decydują się na wykorzystanie aluminium, jako wyściółki.

Bak nie rdzewieje

Zapewne wielokrotnie słyszeliście, aby tankować motocykl do pełna, jeśli zamierzamy go odstawić na zimę do garażu. Miało to zapobiec rdzewieniu baku. Bak nie może jednak zardzewieć, ponieważ ani poliuretan, ani tym bardziej aluminium nie degraduje się pod wpływem cieczy (a to ona odpowiada za powstawanie ognisk rdzy).

Dzisiaj przedstawiliśmy tylko kilka faktów, ale w przyszłym miesiącu rozwiniemy ten temat szerzej. Jeśli macie do nas pytania, to zadajcie je w komentarzach a udzielimy na nie odpowiedzi przy okazji kolejnego artykułu.