Nie da się zaprzeczyć, że jeśli chodzi o poliuretany, to stanowią one bardzo ważną części całego otaczającego nas współcześnie świata. Stosuje się w je w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, motoryzacji, lodówkach oraz wielu innych. W poniższych przykładach pokażemy Ci najbardziej popularne zastosowanie ich w poszczególnych dziedzinach życia.

Poliuretany w budownictwie

Najczęściej wykorzystywane do izolacji cieplnej budynków różnego rodzaju. Jest to materiał niedrogi, a jednocześnie doskonale sprawdza się jako izolator cieplny. Zastosowanie ich w ociepleniach powoduje znacznie niższe koszty ogrzewania, bowiem dzięki zastosowaniu ocieplenia można znacząco ograniczyć straty cieplne wynikające naturalnych czynników. Izolacje najczęściej stosuje się na rurach, ścianach, dachach, czy obudowach kotłów grzewczych.

Przemysł samochodowy

Kolejna dziedzina, w której poliuretany znalazły swoje zastosowanie to motoryzacja. Zapewniają bowiem bardzo daleko idące korzyści w kwestiach wygody, jak również bezpieczeństwa w samochodach. Najczęściej wykorzystywane są do produkowania siedzeń, podłokietników, czy zagłówków. Liczy się tutaj przede wszystkim trwałość pianki oraz jej niski ciężar, co w przypadku samochodów jest ważne.

Branża obuwnicza

Zapewne zgodzisz się, że obuwie powinno być przede wszystkim trwałe, wygodne i niezbyt drogie. Dzięki zastosowaniu materiału jakim jest poliuretan można te wszystkie wymagania spełnić i dawać klientom wszystko, czego konkretnie oczekują w tej dziedzinie. Ten materiał doskonale sprawdza się przy produkowaniu podeszw, które musza odpowiednio amortyzować wszystkie siły działające na stopę podczas chodzenia, czy biegania. To bardzo ważne, bowiem jeśli buty nie spełniają tego typu warunków, to wtedy istnieje wielkie ryzyko występowania kontuzji.

Jak więc widzisz, nie brakuje zastosowań, w których poliuretany doskonale się odnalazły. Dodatkowo należy podkreślić, iż jest to materiał bardzo dobrze modyfikowalny, dzięki czemu można dopasować jego właściwości w zależności od potrzeb, których konkretnie się oczekuje w danej dziedzinie.